2023.06.12

Zagraniczny wyjazd autem w leasingu lub wynajmie? W tym roku zdecyduje się na to o 50 proc. więcej kierowców

  • Według danych platformy Automarket.pl w 2023 roku liczba wniosków o wyjazd zagraniczny autem w wynajmie długoterminowym lub leasingu wzrosła niemal o 50 proc.
  • Podróż samochodem w finansowaniu do większości europejskich krajów wymaga jedynie zgody firmy leasingowej. Są jednak wyjątki takie jak Albania, Macedonia Północna czy Węgry.
  • Ubezpieczenie auta w leasingu lub wynajmie działa również za granicą, a ograniczenia dotyczące podróży dotyczą limitu kilometrów i jej kierunków.

 

Według badania Wyjazdy turystyczne Polaków w 2022 roku i plany na rok 2023 przeprowadzonego przez CBOS 55 proc. badanych planuje w tym roku przynajmniej 2-dniowy wyjazd turystyczny. To wynik niemal identyczny jak przed rokiem. Zgodnie z raportem Europejskiej Komisji Podróży*, niemal 55 proc. podróżnych z Polski na wakacje wybierze się samolotem, co jest wynikiem zbliżonym do europejskiej średniej. Reszta zdecyduje się na transport lądowy, a 26 proc. wszystkich osób biorących udział w badaniu Europejskiej Komisji Podróży stwierdziło, że na wakacje uda się autem osobowym. Ze względu na rosnącą popularność alternatywnych form użytkowania, systematycznie powiększa się udział podróżujących samochodem w leasingu lub wynajmie długoterminowym.

 

- Rok 2023 przyniósł istotne zwiększenie zainteresowania wyjazdami zagranicznymi wśród klientów, korzystających z leasingu lub wynajmu długoterminowego na platformie Automarket.pl. Od stycznia do maja nasze Centrum Obsługi Klienta odnotowało blisko 50-proc. wzrost złożonych wniosków o wyjazd autem w finansowaniu za granicę, w porównaniu do analogicznego okresu roku 2022. Uważam, że jest to rezultat nie tylko rosnącej popularności leasingu i wynajmu, lecz także wzrostu świadomości kierowców, którzy przekonali się, że mogą korzystać z takiego samochodu na niemal identycznych warunkach, jak przy zakupie na własność. Dotyczy to również wyjazdów zagranicznych – mówi Tomasz Otto, Dyrektor Departamentu Strategii i Marketingu odpowiedzialny za rozwój platformy Automarket.pl.

 

Według przywołanego badania CBOS na wyjazd do sąsiednich Czech, Niemiec, Słowacji oraz bardziej oddalonych Węgier i Chorwacji, w 2022 roku zdecydowało się prawie 40 proc. polskich turystów. Ze względu na niewielką odległość (w porównaniu do innych wakacyjnych kierunków) oraz dobre połączenia drogowe, wielu Polaków decyduje się odwiedzić te kraje samochodem. Zagraniczny wyjazd, nawet do państw Unii Europejskiej, wymaga jednak pewnych przygotowań
- istotnych również w przypadku podróży autem w wynajmie długoterminowym lub leasingu.

 

Jak przygotować się do wyjazdu na Węgry, a jak do podróży po Albanii?

 

Niektóre państwa, takie jak Węgry, wymagają od kierowcy auta w leasingu lub wynajmie zgody firmy leasingowej na wyjazd wystawionej w języku węgierskim. W przypadku pozostałych europejskich krajów zazwyczaj wystarczy upoważnienie w języku angielskim. Oprócz uzyskania pisemnego pozwolenia na zagraniczną podróż autem w finansowaniu, należy pamiętać jeszcze o kilku istotnych kwestiach, takich jak ubezpieczenie czy obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

 

- Widzimy, że klienci naszej platformy coraz odważniej korzystają z możliwości, które daje im leasing lub wynajem długoterminowy samochodu. Aby bez zmartwień wybrać się w zagraniczną podróż autem w finansowaniu, muszą jedynie pamiętać o podstawowych kwestiach formalnych. Poza zgodą na wyjazd zagraniczny, istotne jest także ubezpieczenie pojazdu. Co prawda do podróży po większości europejskich krajach wystarczy obowiązujące w Polsce ubezpieczanie, jednak kilka państw wymaga posiadania Zielonej Karty. Należą do nich coraz chętniej odwiedzane, również samochodem, kraje bałkańskie, takie jak Albania i Macedonia Północna. Chcąc odwiedzić jeden z tych krajów, klienci muszą jedynie zgłosić taki zamiar do naszego Centrum Obsługi, gdzie przygotowaniem odpowiedniego dokumentu zajmą się specjaliści – wskazuje Tomasz Otto.

 

Przygotowując się do zagranicznej podróży, warto sprawdzić także obowiązkowe wyposażenie pojazdu - wymagane zarówno przez kraj docelowy, jak i kraje tranzytowe. Wprawdzie wszystkie państwa Europy stosują się do postanowień Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, w myśl której podróżującemu wystarczy jedynie wyposażenie auta zgodne z wymogami wynikającymi z obowiązującego prawa drogowego w jego kraju. Doświadczeni kierowcy sugerują jednak odpowiednie doposażenie samochodu, co pomoże uniknąć niepotrzebnych dyskusji z lokalną policją, a w konsekwencji straty czasu oraz nerwów.

 

Wyjazd autem w wynajmie lub leasingu za granicę – jakie są ograniczenia?

 

Kluczowym elementem przygotowania do długiej, zagranicznej podróży jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Pomimo tego, że wybierając leasing czy wynajem długoterminowy kierowca może mieć pewność, co do nienagannej kondycji pojazdu, powinien jednak na bieżąco kontrolować podstawowe parametry auta. Należą do nich ciśnienie powietrza w oponach oraz poziom płynów eksploatacyjnych, na które należy zwrócić szczególną uwagę przed każdą dłuższą podróżą.

 

Ochronę przed niespodziewanymi zdarzeniami na trasie zapewnia natomiast, działające także poza granicami Polski, pełne ubezpieczenie. Są nim zazwyczaj objęte wszystkie samochody w wynajmie długoterminowym oraz leasingu. W razie wystąpienia problemów, kierowca nie musi więc martwić się organizacją pomocy drogowej, formalnościami związanymi z likwidacją szkody czy wynajmem auta zastępczego. W zamian za bezpieczeństwo i spokój podróży powinien jednak przestrzegać kilku podstawowych i elastycznych zasad.

 

- Ograniczenie potencjalnych zmartwień kierowcy do minimum to jedna z największych zalet wynajmu długoterminowego i leasingu. Decydując się na zagraniczną podróż autem w finansowaniu, wystarczy pamiętać o paru zasadach, aby cieszyć się wakacjami bez stresu. Jedną z nich jest przestrzeganie limitu kilometrów. Chociaż już podstawowy na platformie Automarket.pl pakiet 20 000 kilometrów, nawet po uwzględnieniu wakacyjnych wyjazdów, jest dla większości naszych klientów wystarczający, bez problemu można jednak zwiększyć maksymalny roczny przebieg do 30 000 lub nawet 40 000 km. Kierowcy muszą mieć na uwadze także inne, istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa ograniczenie, którym jest brak możliwości podróży do krajów objętych działaniami wojennymi. Niestety obecnie należą do nich sąsiedzi Polski, czyli Ukraina, Rosja oraz Białoruś – informuje Tomasz Otto.

 

Jeżeli obecne trendy utrzymają się, osób, wyjeżdżających na zagraniczne wakacje autem w finansowaniu, będzie z roku na rok coraz więcej. Według danych platformy Automarket.pl udział nowo zawartych umów leasingu zwiększył się w marcu 2023 roku o 6 pp. względem analogicznego okresu przed rokiem, a umów wynajmu długoterminowego o 2 pp. Niewątpliwy wpływ na wzrost zainteresowania samochodami w finansowaniu ma elastyczność, przewidywalność i wygoda tej formuły – również w odniesieniu do wakacyjnych wyjazdów za granicę.

 

 

* Badanie Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel przygotowane przez European Travel Commission.

 


Załączniki

Infografika Wyjazdy Zagraniczne

Infografika Wyjazdy Zagraniczne.pdf

Kontakt dla mediów

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Zarejestruj się, aby otrzymywać komunikaty prasowe na swoją skrzynkę e-mail.

Kontakt dla mediów

Ewelina Kaska Ekspert ds. PR PKO Leasing ewelina.kaska@pkoleasing.pl