2022.07.08

Finansowany przez PKO Leasing zeroemisyjny, wodorowy autobus Solaris wyjechał na ulice Konina

  • Flota miejskich autobusów w Koninie powiększyła się o nowoczesny pojazd – zeroemisyjny autobus wodorowy.
  • Nabywcą pojazdu jest MZK Konin, zaś stroną udzielającą finansowania firmie Solaris Bus & Coach jest PKO Leasing.
  • Pojazd został przekazany Miejskim Zakładom Komunikacji w Koninie przez Solaris
    Bus & Coach - jednego z czołowych producentów środków transportu publicznego w Europie.
  • Jest to pierwszy Solaris Urbino 12 hydrogen, z którego będą mogli korzystać pasażerowie komunikacji miejskiej w Polsce.

 

7 lipca nastąpiło uroczyste przekazanie autobusu wodorowego Solaris Urbino 12 hydrogen do użytku w komunikacji miejskiej. Mieszkańcy Konina będą mogli korzystać z nowoczesnej, zeroemisyjnej technologii, dostarczanej przez firmę Solaris. Sfinansowany przez PKO Leasing, lidera polskiej branży leasingowej, pojazd jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań dla mieszkańców miast i transportu miejskiego. Nie emituje żadnych spalin, a jedynie neutralną dla środowiska parę wodną.

 

Cieszymy się, że możemy być częścią przedsięwzięcia, które promuje troskę o środowisko naturalne dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań wspierających rozwój zeroemisyjnej motoryzacji w komunikacji miejskiej. Poprzez nasze inicjatywy i instrumenty finansowe, chcemy brać aktywny udział w rozwijaniu transportu wodorowego w naszym kraju. Jesteśmy otwarci na finansowanie „zielonych” aktywów i chętnie podejmujemy się współpracy w tym zakresie – mówi Szymon Domański, Dyrektor ds. Klienta Strategicznego w PKO Leasing.

 

Jest wiele korzyści wynikających z użytkowania nowoczesnych pojazdów wodorowych. W porównaniu do swoich spalinowych odpowiedników, pojazdy wodorowe nie zanieczyszczają powietrza: dwutlenkiem węgla, tlenkami siarki oraz tlenkami azotu. Produktem ubocznym jest tu jedynie para wodna. Zaletami autobusów wodorowych w odniesieniu do pojazdów bateryjnych są natomiast większe zasięgi oraz krótszy czas uzupełniania energii.

 

Przekazany do Konina Solaris Urbino 12 hydrogen będzie pokonywał trasę około 300 kilometrów dziennie, a jego tankowanie do pełna zajmuje jedynie kilka minut. Ten zaawansowany technologicznie autobus wyróżnia także niski poziom hałasu oraz brak wibracji, co przekłada się na wyższy komfort jazdy dla pasażerów.

 

Co ciekawe, pod koniec 2021 r. po europejskich drogach poruszało się ok. 150 autobusów zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi*. Wodorowy autobus w Koninie ma szansę stać się motorem zmian w obszarze wykorzystania pojazdów wodorowych w publicznym transporcie zbiorowym w innych polskich miastach.

 

PKO Leasing, jako lider w swoim sektorze, wspiera rozwój elektromobilności w Polsce. Współpraca z firmą Solaris Bus & Coach to przykład otwartości PKO Leasing na finansowanie nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań w obszarze transportu ciężkiego. Klienci mogą również skorzystać ze wsparcia Grupy PKO Leasing w staraniach o uzyskanie dofinansowania do nabycia pojazdów zeroemisyjnych w ramach programu „Mój elektryk”, którego budżet na lata 2021-2026 wynosi 700 mln zł, z czego 500 mln przeznaczono na sfinansowanie nabycia nowych, osobowych i dostawczych samochodów z napędem elektrycznym lub wodorowym w leasingu i wynajmie długoterminowym. Oferta lidera na rynku leasingu w Polsce obejmuje również możliwość finansowania w leasingu lub pożyczce punktów ładowania pojazdów elektrycznych oraz magazynów energii. Ekologiczne rozwiązania wspiera również kolejny „zielony” produkt obecny w portfolio firmy – oferta leasingu lub pożyczki na urządzenia fotowoltaiczne. Przedsiębiorcy mają możliwość sfinansowania paneli fotowoltaicznych wraz z ich instalacją przy współpracy z autoryzowanymi dostawcami.

 

*Stan z kwietnia 2022 r., dane przekazane przez PSPA.

** Fot. portal lm.pl


Załączniki

Fot  (2) portal lm pl

Fot (2) portal lm pl

Fot_ (2)_portal lm_pl.jpg

Kontakt dla mediów

Chcesz być zawsze na bieżąco?

Zarejestruj się, aby otrzymywać komunikaty prasowe na swoją skrzynkę e-mail.

Kontakt dla mediów

Ewelina Kaska Ekspert ds. PR PKO Leasing ewelina.kaska@pkoleasing.pl